آلاچیق

آلاچیق

یک آلاچیق، سازه ای آزاد است، که گاه به شکل شش ضلعی یا هشت ضلعی ساخته شده و دارای سقف می باشد. اکثر آلاچیق های ساخته شده از چوب یا فلز می باشند و دارای یک محل نشستن در داخل محوطه پناهگاه خود هستند. برای ایجاد حریم خصوصی، گاهی اوقات از نرده های مشبک یا پرده در فضای باز استفاده می شود. در یک محوطه باغ یا پارک، یک آلاچیق به عنوان مکانی برای استراحت و آسایش افراد به کار می رود که ضمن ایجاد پناهگاهی در برابر تابش خورشید و بارندگی، موجب ایجاد زیبایی نیز شود.

 

آلاچیق چیست

کلمه آلاچیق، واژه ای ترکمنی است که امروزه ساخت آن در بسیاری از کشورها مرسوم شده است. این سازه در فارسی طارم (تارم) نامیده می شود. این سازه از قدیم به یاد آورنده ی عمارت ها و باغ های بزرگ می باشد. به همین دلیل، آلاچیق می تواند از سازه های گران قیمت موجود در خانه های لوکس باشد. اما در حال حاضر هم تعدادی از انواع پیش ساخته آن موجود می باشد که می تواند در هر فضایی استفاده شود.

آلاچیق به سازه ای نیمه باز می ‎گویند که دارای سقفی با فرم گنبدی شکل است که پیرامون آن باز است. این سازه عموما دارای کاربرد تفریحی یا استراحتی است. آلاچیق به نوعی طراحی می شود که بتوان زمان کوتاهی را با آرامش خیال در آن سپری کرده  و استراحت کرد و در زمان سکون و استراحت در آن، از باز بودن فضای اطراف جهت دید به فضاهای زیبای اطراف بهره برد. بنابراین، آلاچیق، سازه ای زیبا و جذاب است که برای استراحت و دورهمی های دوستانه و خانوادگی استفاده می شود.

 

متریال مورد استفاده در ساخت آلاچیق

یک آلاچیق، ساختاری زیبا در فضای باز است که معمولا با اضلاع مختلف ساخته می شود. آلاچیق را می توان با گیاهانی در اطراف آن تزیین کرد تا با هر سبکی از باغ شما مطابقت داشته باشد. می توان مسیری را برای پیاده روی به سمت آن پیش بینی کرد و حتی می توانید آن را با انواع مختلفی از نورپردازی تزئین کنید. هنگام برنامه ریزی برای ساخت آلاچیق در باغ خود، باید تصمیم بگیرید که از چه موادی استفاده کنید. نمونه های قدیمی از چوب ساخته شده بودند. امروزه انواع مختلفی از متریال برای ساخت آلاچیق استفاده می شوند. برخی از متداول ترین متریال ها شامل چوب، بامبو، آهن فرفورژه، آلومینیوم یا فولاد می باشد. هنگام انتخاب بهترین مواد برای استفاده، آب و هوایی را که در آن زندگی می کنید در نظر بگیرید که چگونه می تواند بر نوع متریالی که آلاچیق از آن ساخته شده است، تأثیر بگذارد. از فلز، آجر یا سنگ باید در هوای مرطوب تر استفاده شود، در حالی که از کارهای پارچه ای یا چوبی باید در محیط های خشک استفاده شود.

 

وینیل

وینیل نوعی پلاستیک مدرن است که در سال های اخیر محبوبیت زیادی کسب کرده است،این نوع از کامپوزیت های ترموپلاستیک از نوع فلزی آن ارزان تر می باشند. این نوع سازه ها که اغلب در پارک های عمومی یافت می شود، اغلب با چند ستون و نرده مجهز شده اند. این آلاچیق ها دارای جذابیت و ظرافت یک سازه چوبی هستند، اما نصب و نگهداری آن ها راحت تر است. نوع وینیل این سازه به راحتی مونتاژ می شوند و در اندازه های مختلفی موجود هستند و همیشه به عنوان یک عنصر تزئینی برای هر باغ و حیاط خلوت به کار می روند.

 

آلاچیق فلزی

اگر می خواهید یک آلاچیق محکم تر و برجسته تر را در حیاط خود قرار دهید، یک سازه فلزی گزینه مناسبی خواهد بود. فلز را می توان از آلومینیوم، فولاد یا آهن فرفورژه ساخت. ماده انتخاب شده شما روی شیوه نصب تاثیر می گذارد. آلاچیق آلومینیومی به طور کلی گزینه ای مقرون به صرفه است و می تواند بسیار سبک وزن باشد، بنابراین نصب آنها بسیار ساده است. از طرف دیگر، نوع ساخته شده از فولاد یا آهن فرفورژه برای پایه ای مناسب تر و با دوام تر مناسب هستند، از دیگر مزایای آلاچیق های فلزی این است که آنها به نگهداری و نگهداری کمتری نیاز دارند و در برابر آسیب حشرات مقاوم می باشند.

 

آلاچیق چوبی

زیبایی و ایجاد فضایی طبیعی برای شما فقط چند مورد از ویژگی هایی است که آلاچیق چوبی برای شما فراهم  می کند. برای اطمینان از مقاومت این سازه، چوب سرو و چوب قرمز توصیه می شود زیرا از نظر طبیعی در برابر پوسیدگی مقاوم بوده و نسبت به حشرات نیز مقاوم تر هستند. این سازه چوبی کمی بیشتر از سایر متریال ها به نگهداری نیاز دارد.

 

آلاچیق های سنگی یا آجری

کاربرد سنگ در نوع گنبدی این سازه رایج تر است، همچنین سنگ یا آجر در سبک های تلفیقی همراه با چوب یا فلز نیز استفاده می شوند که در این سبک، معمولا سنگ یا آجر در قسمت پایه یا بخش پایینی سازه و فلز نیز در سازه سقف و بخش بالایی آن کاربرد دارد.

 

انتخاب متریال بام

سقف ساخته شده از متریال فلزی گران تر از انواع دیگر متریال بام است. بام فلزی دارای طول عمر پیش بینی شده ی بیش از بیست و پنج سال می باشد. برخی از مالکان سقف های شیشه ای یا پلاستیک بام را ترجیح می دهند. آنها دارای مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش هستند. سقف های پلاستیکی آلاچیق خرد نمی شوند و سبک هستند. آنها همچنین در رنگ ها و سبک های مختلفی موجود می باشند. پارچه یکی دیگر از مواد برای سقف آلاچیق است که می تواند به عنوان یک ساختار موقت یا دائمی مورد استفاده قرار گیرد. پارچه ها در انواع مختلفی عرضه می شوند. هنگام انتخاب انواع متریال برای ساخت آلاچیق خود، در نظر بگیرید که کجا می توانید آن را قرار دهید و چگونه می تواند در برابر آب و هوای منطقه شما مقاومت کند.

 

عوامل تاثیرگذار بر قیمت آلاچیق

ابعاد و متراژ
نوع متریال مصرف شده و کیفیت آن ها
نوع مبلمان و وسایلی که در آن استفاده می شود
شیوه ی طراحی سقف ها و دیوار ها
نکات ضروری در ساخت آلاچیق

1.     در صورتی که فرد می خواهد از این سازه  در بعضی از فصول به شکل محصور و در بعضی از فصول به َکل باز استفاده کنید می بایست از دیوار های آکاردئونی که می توانند جابجا شوند بهره ببرید.

2.     با توجه به تعداد ضلع ها برای صرفه جویی در هزینه ی ساخت، نوع چند ضلعی این سازه در برابر دایره و چهار ضلعی قیمت بالاتری دارد.

3.     اگر فرد می خواهد آلاچیقی محصور با دید کامل به فضای اطراف داشته باشد، بهترین انتخاب برای متریال دیواره ها، شیشه است.

4.     در صورتی که از فلز برای دیواره ها استفاده شود، می بایست برای جلوگیری از زنگ زدگی، آن را رنگ آمیزی کنید.

5.     در صورتی که تمایل به تغییر مکان سایت آلاچیق دارید، باید کف سازی آن در محل انجام شود.

کلمات مرتبط با آلاچیق