دکوراسیون محوطه

دکوراسیون محوطه

احساس سرزندگی در زمان حضور در طبیعت و در بین گل و گیاهان زیبا برای انسان بسیار خوشایند است. بنابراین بسیار خوب می باشد که طبیعتی زیبا در کنار محل زندگی افراد وجود داشته باشد، اگرچه این محوطه سرسبز کوچک باشد. طراحی دکوراسیون محوطه، باغ و یا پاسیو هنگامی می تواند قابل قبول باشد که موجب برآورده شدن احساس نیاز در ساکنان خود شود. علاوه بر آن، در این نوع از طراحی توجه به جوانب زیبایی طرح نیز بسیار ضروری به نظر می رسد.

طراحی دکوراسیون محوطه

باغ فضایی زیبا و آرام می باشد که با وجود داشتن گیاهان و درختان متعدد، موجب ایجاد آب و هوایی سالم در اطراف خود خواهد شد و تاثیر مثبتی بر سلامت انسان خواهد داشت. به طور کلی، باغ شامل چهار عنصر هوا، خاک، آب و آتش می باشد. شومینه در طراحی دکوراسیون محوطه به عنوان سمبل آتش و حوض یا فواره که به عنوان سمبل عنصر آب در محوطه می باشد. دیدن این عناصر متفاوت و جذاب در طراحی محوطه باغ کوچک یا بزرگ موجب ایجاد انرژی مضاعفی در انسان می شود و به همین دلیل، طراحی دکوراسیون محوطه دارای اهمیت بسیاری است. در محوطه سازی، ابتدا سبکی که برای طراحی دکوراسیون محوطه مورد نظر است، انتخاب می شود. سپس عناصر ضروری با توجه به فضایی که مد نظر است، مشخص شده و به فضا اضافه می شوند. در ادامه ایده هایی برای این نوع از طراحی ارائه می شود.

ایده هایی برای طراحی دکوراسیون محوطه

مبلمان مناسب در طراحی دکوراسیون محوطه

در هنگام طراحی دکوراسیون محوطه توجه به فضایی مناسب برای نشستن افراد ضروری است. مبلمان محوطه باید برای فضای بیرونی مناسب باشد و در شرایط آب و هوایی مختلف ایجاد نگرانی نکند. برای انتخاب مبلمان فضای بیرونی، متریال هایی مانند چوب، آلومینیوم، استیل ضد زنگ و پلاستیک به کار می رود که با توجه به سلیقه افراد و شرایط جوی مکان انتخاب می شود. فضای غذاخوری در طراحی بیشتر باغ ها و پاسیوها وجود دارد مهم ترین مبلمان محوطه شامل میز و صندلی می باشد.

محافظت از آفتاب در طراحی محوطه

از نکات بسیار مهمی که در طراحی دکوراسیون محوطه باید به آن توجه شود، وجود سایبان یا آفتاب‌گیر در این نوع از فضا می باشد. برای این منظور می توان از عناصری مانند آلاچیق، پرگولا، چتر یا سایبان استفاده کرد.

استفاده از انرژی شومینه در طراحی محوطه

از سال های دور استفاده از آتش و گرد آمدن افراد در دور آن بسیار رایج بوده است. در حال حاضر، کاربرد شومینه در محوطه بیرونی بیش از آنکه جهت پخت و پز و استفاده از گرمای ناشی از آن باشد، عنصری تزیینی می باشد. در صورتی که قصد دارید از عنصر آتش در فضای محوطه خانه خود استفاده کنید، می توانید حتی از شمع ها و جاشمعی های زیبا و متنوع بهره ببرید. شمع ها موجب ایجاد فضایی گرم و دعوت کننده در محیط می شوند.

نکته مهم دیگری که می بایست مورد توجه قرار گیرد این است که بهتر است در هنگام طراحی دکوراسیون محوطه یا باغ، به روزهای سرد زمستانی نیز فکر کنید زیرا چنین سیستم های گرما بخش مدرنی مثل شومینه های برقی می توانند انتخاب های مناسبی جهت طراحی فضای محوطه باشند و می توانند موجب گرم شدن محوطه تا شعاع 20 متری آن شوند.

نورپردازی فضای بیرونی در شب

وجود نورپردازی دکوراتیو در محوطه خارجی، هنگامی که در آن طراحی درستی انجام شده باشد، موجب می شود که طراحی دکوراسیون محوطه در زمان شب دارای جذابیت بیشتری باشد. هر نوع از نورپردازی را می توان در فضاهایی مانند حیاط یا باغ استفاده کرد. طبیعتا نورپردازی موجب ایجاد زیبایی بی نظیری در شب خواهد شد.

چراغ های رشته ای همیشه جلوه ای جادویی به عناصر می دهند، می توانید آنها را در اطراف گیاهان و درختان ببندید تا حیاط شما به یک جاذبه غیر قابل باور تبدیل کند.

استفاده از گیاهان در طراحی دکوراسیون محوطه

گل و گیاهان، بخش اصلی طراحی دکوراسیون محوطه می باشند. بدون وجود سرسبزی در محوطه ی بیرونی زیبایی باغ و آب و هوای مطبوع موجود در آن وجود نخواهد داشت. وجود گل ها و گلدان های زیبا و رنگارنگ، سایه ی درختان و پروانه ها موجب ایجاد زیبایی بیشتر محوطه سازی باغچه کوچک یا باغ بزرگ شما خواهد شد. وجود طبیعت در کنار خانه حتی اگر کوچک باشد نیز دلپذیر و دلچسب است.

حضور آب در طراحی دکوراسیون محوطه

در صورتی که می خواهید محیط مورد نظر شما بسیار خاص و ایده آل باشد، پیشنهاد ما بر این است که از عنصر آب استفاده کنید. آب عنصر اصلی محوطه سازی باغ ایرانی می باشد و توسط به وجود آوردن صخره های سنگی، به صورت فواره یا آبشاری کوچک می تواند به راحتی با محیط موجود هماهنگ شده و موجب تلطیف فضا شود.

بافت های متضاد در طراحی محوطه امروزی

بافت های متضاد می تواند نشان دهنده ی طراحی های معاصر باشد. شاید متوجه این موضوع شده باشید که در ساختمان ها و یا مجتمع های تجاری نوساز، بافت های متضادی مانند عناصر فلزی در کنار متریال چوب قرار می گیرد، می توان از این ایده در طراحی محوطه استفاده کرد. تصویر زیر بیانگر این موضوع است که چگونه در طراحی، بافت طبیعی چوب همراه با ورودی فلزی ترکیب شده و فضایی مدرن را به وجود آورده است.

خلاقیت با سنگ ها در طراحی دکوراسیون محوطه

از دیگر روش های طراحی محوطه استفاده از متریال های مختلفی مانند چوب و سنگ برای زیباتر کردن آن است. در فضای موجود در عکس محوطه سازی باغ زیر، از سنگ های خاکستری و گرد برای نشان دادن طراحی خطوط منحنی استفاده است که مکمل متریال سیمان پیاده رو می باشند اما از لحاظ فرم با این قسمت متضاد هستند.

استفاده از صندوق های قدیمی برای تزیین دکوراسیون محوطه

برای محوطه سازی باغ با کمترین هزینه، میز و صندوق های قدیمی می توانند مورد استفاده قرار گیرند و باغ شما را در یک لحظه به یک قطعه از بهشت ​​تبدیل کنند. می توانید گل ها را در بالای آنها قرار دهید، یا گلدان های ریز را نیز درون کشوها قرار دهید. اگر از رنگ میز قدیمی خسته شده اید، آن را با هر چیزی که دوست دارید رنگ کنید.

استفاده از گوی های آینه ای

اضافه کردن جلوه آینه ای به فضای باغ حیاط خلوت شما باعث می شود کل فضا زیبا به نظر برسد. شما می توانید با استفاده از این توپ های ساده و خیره کننده آیینه ای، این کار را انجام دهید.

اجرای نیمکت در دور درخت

بدون اینکه فضای زیادی از حیاط را با صندلی های بسیار اشغال کنید،می توانید این نیمکت را در اطراف یک درخت در حیاط خلوت خود ایجاد کنید. این یک عنصر تزیینی شگفت انگیز به دکوراسیون محوطه می افزاید اما فضای زیادی را به خود اختصاص نمی دهد و فضای اضافی برای نشستن در اختیار افراد قرار می دهد. مطمئن باشید که آن را در اطراف یک درخت بالغ می سازید یا اگر آن را در اطراف درختی جوان تر اجرا می کنید، حتما آن را به اندازه کافی بزرگ درست کنید تا درخت همچنان به رشد خود ادامه دهد.

کلمات مرتبط با دکوراسیون محوطه