دکوراسیون مسکونی

دکوراسیون مسکونی

طراحی دکوراسیون منزل به این دلیل که بیشترین و مهمترین زمان خود را را در آن میگذرانیم از اهمیت بسیاری برخوردار است. احساس ما از این فضا می تواند بر روحیات ما تاثیر بگذارد. داشتن زیباترین دکوراسیون منزل شاید مشکل به نظر برسد اما خوشبختانه نکاتی وجود دارد که با رعایت آنها می توانید با ساده ترین و کم هزینه ترین روش ها، زیبایی را برای خانه ی خود به ارمغان بیاورید.

طراحی دکوراسیون منزل

طراحان داخلی در طی سالیان متوالی رازهایی را به اشتراک گذاشته اند که به صاحبان خانه اطلاعاتی در مورد چگونگی داشتن بهترین دکوراسیون منزل ارائه می دهد. از اضافه کردن کوسن و یک رنگ نو به منزل تا پنجره ها، نورپردازی و کفپوش های چوبی، در ادامه با راه حل های ساده ای آشنا می شوید که می توانید از آنها در طراحی دکوراسیون منزل کوچک یا بزرگ خود از آنها استفاده کنید.

1)رنگ – موضوعات رنگی

شاید انتخاب رنگ یکی از دشوارترین تصمیماتی باشد که هنگام تزئین یک اتاق می توان گرفت، یکی از این دو گزینه رنگی را انتخاب کنید،پررنگ و چشمگیر و یا رنگ های نرم و کم تحرک. این رنگ ها به شما امکان می دهند ظرافت را به خانه خود اضافه کنید. این انتخاب، به سادگی بستگی به شخصیت شما از لحاظ انتخاب گزینه مناسب دارد اما به این نکته توجه کنید که رنگ می بایست آخرین موضوعی باشد که شما آن را انتخاب می کنید. صاحبان منزل همیشه در تکاپو هستند که رنگ دیوارها را پیش از ورود به خانه جدید خود تعیین کنند. البته این موضوع قابل درک است،  اما رنگ های بیشماری با تناژها و سایه های متفاوت وجود دارند که در خانه های مختلف، متفاوت هستند، زیرا منابع نوری این نوع خانه ها نیز با یکدیگر تفاوت دارند و این موضوع بدین معناست که رنگی که در طراحی دکوراسیون منزل فعلی شما زیبا به نظر می آید، امکان دارد در خانه جدید شما اینگونه نباشد.

2)نورپردازی

نور دارای نقش عمده ای در زندگی بخشیدن به فضای داخلی و طراحی دکوراسیون  داخلی منزل می باشد. با بهره گیری از نورپردازی درست و یکنواخت  در دکوراسیون منزل، موجب از بین رفتن احساس خفگی در فضا خواهید شد، البته توجه به این نکته ضروری است که همیشه استفاده از نورپردازی طبیعی بهترین انتخاب خواهد بود. اگر نور طبیعی کافی نبوده و ضعیف باشد، می توانید با بهره گیری از نور مصنوعی این موضوع را جبران کنید. تا جایی که امکان دارد انواع پرده های عمودی یا کرکره ای را در طراحی منزل خود استفاده نکنید، زیرا مانع از ورود تابش خورشید به درون منزل شده و تا میزان زیادی فضا را تاریک می کند. پرده های پارچه ای یا توری می توانند بهترین گزینه برای پنجره های آپارتمان باشند زیرا می توانند نور زیادی را از خود عبور داده و وارد فضا نمایند. بهره گیری از نور پردازی موضعی و نقطه ای بر روی تزیینات، قاب ها و …  نیز موجب ایجاد حس تحرک در فضا، تاکید بر عناصر تزیینی مورد نظر و جذابیت بیشتر طراحی داخلی منزل خواهد شد.

3)افزودن لایه های نوری متفاوت

به طور مثال در یک آشپزخانه، می توانید در زیر کابینت ها یک منبع نوری اضافه کنید، به تابلوهای هنری موجود از قسمت بالا نور بتابید و یا حتی بخش های داخلی کابینت را توسط نورپردازی دیگری روشن کنید. وجود تنها یک منبع نوری مرکزی مانند لوستر نمی تواند به تنهایی ایجاد جذابیت چشمگیری کند. طراحان حرفه ای برای به وجود آمدن زیبایی بیشتر در دکوراسیون منزل  از لایه های نوری متنوعی استفاده می کنند. حتی می توانید از منابع کم نوری مانند آباژور نیز استفاده کنید.

4)کوسن، راحتی و زیبایی

وجود کوسن در سرتاسر خانه دارای دو هدف خواهد بود. اگر آنها به درستی انتخاب شوند، می توانند فاکتور ظرافت را در دکوراسیون منزل به رخ بکشند. دوما، آنها در نشیمن، احساس راحتی بیشتری در هنگام نشستن بر روی مبلمان و صندلی ها را برای شما و مهمانان شما ارائه می دهند و موجب ایجاد یک اتاق خواب آرامش بخش و راحت در فضای خانه ی شما می شوند.

5)نحوه چیدمان مبلمان

نکته ی قابل توجه در دکوراسیون منزل این است که تا حد امکان از شلوغی زیادتر از حد اتاق جلوگیری کنید، مکان زندگی شما زمانی می تواند دلپذیر باشد که دارای فضایی برای حرکت نیز باشد. این موضوع در صورتی که دارای بودجه محدودی باشید  بسیار کمک کننده است و می توانید با دکوراسیون منزل ساده، زیبایی را وارد خانه خود کنید، بهتر است که بودجه خود را صرف خرید میلمان کمتر و با کیفیت بیشتری کنید و مبلمان را نزدیک یکدیگر قرار ندهید.

6)یک نقطه کانونی ایجاد کنید

در طراحی دکوراسیون منزل شیک، بهتر است یک نقطه کانونی را انتخاب کرده و عناصر دیگر را در اطراف محور آن قرار دهید. طراحی دکوراسیون را طوری انجام دهید که وسایل دیگر موجود در اتاق، دارای نقش ثانویه باشند. د صورتی که تمام لوازم دارای یک نقش اصلی در فضای خانه باشند ممکن است ایجاد نویز بصری کنند.
در طراحی دکوراسیون منزل، نقطه کانونی و اصلی در فضا می تواند هودی جذاب در میان کابینت های آشپزخانه، شومینه، یک تابلوی هنری زیبا در اتاق نشیمن و حتی تاج تختخواب باشد. نقطه کانونی مورد نظر، هریک از عناصر موجود در فضا که باشد، بایستی جذاب بوده و جلب توجه کند.

7)نحوه انتخاب کفپوش

یکی دیگر از مواردی که در دکوراسیون منزل می بایست به آن توجه شود، انتخاب کفپوش مناسب  است. برای کفپوش منزل می توان از متریال های گوناگونی استفاده کرد. (مانند فرش، سرامیک ها، پارکت ها، موکت و …). در صورتی که می خواهید از سرامیک استفاده کنید، بایستی در انتخاب رنگ آن دقت کنید زیرا وجود رنگ های تیره در کفپوش، موجب کوچکتر و فشرده تر شدن فضا خواهد شد.

اصولا کاربرد رنگ های بسیار روشن مانند سفید در کفپوش دکوراسیون منزل دارای معایبی نیز می باشد که یکی از آنها، یکدست شدن فضا می باشد که برای ممانعت از یکدستی آن استفاده از قالیچه ی کوچکی در زیر میز مبل توصیه می شود. استفاده از پارکت نیز موجب گرم تر شدن فضا شود که می توان در انتخاب آن نیز از رنگ های روشن طرح چوب استفاده کرد.

8)استفاده از طبیعت در دکوراسیون منزل

در ساختمان هایی که دارای حیاط هستند، می توان کمبود طبیعت را توسط به وجود آوردن باغچه در گوشه های حیاط جبران کرد. اما جهت جبران این کمبود در طراحی داخلی آپارتمان ها می توان از گلدان های کوچک در گوشه های اتاق استفاده کرد. بهتر است که گلدان ها در کنار پنجره ها و یا کنج دیوارها قرار گیرند، زیرا طبیعتا در دکوراسیون منزل، گوشه دیوارها خالی هستند. در نتیجه بهتر است تا جای ممکن از رنگ های روشن در دکوراسیون منزل خود بهره برید. شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که آیا استفاده از این حجم از رنگ های روشن موجب یکنواخت شدن و سردی فضا نمی شود؟ بهتر است بدانید که هنر شما و استفاده از تابلوها و لوازم تزیینی کوچک با رنگ های متنوع می تواند موجب جذاب تر شدن دکوراسیون منزل شما شوند.

کلمات مرتبط با دکوراسیون مسکونی